درباره اولین دوره مسابقات بازی دومینو

اولین دوره مسابقات بازی دومینو

معاونت ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان با همکاری سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی هرمزگان با هدف نهادینه کردن فرهنگ ورزش و تفریحات سالم در بین آحاد جامعه و تشویق عموم مردم به ورزش و فعالیت بدنی و در جهت غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان و عموم مردم و ارتقاء سطح سلامتی، امید و نشاط اجتماعی با ورزش اقدام به برگزاری اولین دوره مسابقات بازی دومینو در مهرماه سالجاری می‌کند.

قوانین بازی دومینو:

 شاید بسیاری از افراد تصور کنند که دومینو فقط یک بازی نمایشی است که در آن با چیدن کاشی‌های مستطیلی کوچک کنار هم می‌توان اشکال و صحنه‌های زیبایی را به ‌وجود آورد اما دومینو فقط در این نوع بازی خلاصه نمی‌شود و به‌وسیله این قطعات مستطیلی کوچک بازی‌های دیگری هم می‌توان انجام داد. بازی دومینو تشکیل شده از ۲۸ کاشی‌ مستطیل شکل از جنس سنگ(سرامیک)، شبیه به مهره‌های تاس که اندازه هر کاشی ۵ سانتی‌متر است و به‌راحتی می‌توان تعدادی از آن‌ها را در دست جای داد. به‌وسیله این کاشی‌ها و تاکتیک مورد نیاز این بازی می‌توان یک بازی دسته جمعی مهیج انجام داد.

مدارک تاریخی نشان می‌دهد که برای اولین بار این بازی دومینو در چین و توسط سلسله سونگ انجام می‌شد. اما به طور مشخص در طول قرن ۱۸ ایتالیایی‌ها این بازی را انجام می‌دادند و مشخص نیست که چطور این بازی از چین به ایتالیا آمده و توسعه پیدا کرده است. دومینو از ۲۸ قطعه مستطیلی شکل تشکیل شده است، که هرکدام از قطعات با یک خط از وسط جدا شده و تبدیل به دو مربع شده است. روی هر مربع نقاطی به تعداد ۱ تا ۱۲ عدد ترسیم شده است شبیه به یک تاس یا اینکه بدون نقطه است.

 بازیکنان با قطعات مساوی دومینو، بازی را شروع می‌کنند. با چیدن یک قطعه دومینو بازی شروع می‌شود و برای اضافه کردن یک قطعه جدید باید یکی از مربع‌های آن را با مربعی در یکی از دو انتهای قطعات چیده شده جفت کرد. یعنی هر دو مربع تعداد یکسانی نقطه داشته باشند. در هر نوبت هر بازیکن یک دومینو به زنجیر اضافه می‌کند و اگر در قطعاتش آن شماره را نداشت یک دومینو از بانک بر می‌دارد و نوبت را به حریف واگذار می‌کند.

در نهایت بازیکنی که زودتر از همه دومینوهایش تمام شود برنده است. بازی دومینو را می‌توان به‌صورت ۲ یا ۴ نفره انجام داد و هر دست بازی نیاز به صرف زمان طولانی ندارد و ممکن است با چند حرکت و ظرف مدت چند دقیقه به پایان برسد. این بازی مناسب برای همه‌ی افراد ۶ سال به بالا است و می‌تواند هیجان زیادی را در جمع‌های خانوادگی و دوستانه ایجاد کند.

ابتدا ۲۸ مهره موجود را هم زده  سپس برای بازی ۲ نفره ۷ مهره و برای بازی ۴ نفره ۶ مهره را برمی داریم. ۱۴ مهره در بازی دو نفره و ۴ مهره در بازی ۴ نفره اصطلاحا در بانک قرار می گیرد که افراد در صورت نداشتن مهره ای که بازی شده است می بایست مهره ای از بانک بردارند. در بازی ۴ نفره یکی از مهره های بانک غیر قابل برداشت است و تا انتهای بازی در بانک می ماند. شروع بازی با فردی است که مهره جفت شش داشته باشد، در صورت نداشتن این مهره فردی که به ترتیب یکی از مهره های جفت پنج، جفت چهار، جفت سه، جفت دو، جفت یک و جفت صفر داشته باشد شروع کننده بازی خواهد بود. در صورتی که هیچ کدام از افراد جفت نداشته باشند که بسیار بعید است بازی با درشت ترین مهره ی غیر جفت آغاز می شود.

این بازی به دو روش مسدود کننده و امتیازی برگزار می شود. در روش مسدود کننده (۲ نفره یا ۴ نفره) فقط امکان حرکت در دو مسیر بازی را خواهند داشت ولی در روش امتیازی علاوه بر دو سری که بازی صورت می گیرد افراد می توانند در دو سر اولین جفتی که بازی می شود مهره ی خود را قرار دهند که به اولین جفت اصطلاحا تلفن گفته می شود.

 در روش مسدود کننده فردی که زودتر مهره هایش تمام شود برنده بازی خواهد بود و امتیاز مهره هایی که در دست رقیب یا رقبایش قرار دارد به او یا تیمش تعلق می گیرد، تصریح کرد: در بازی امتیازی هر فرد می بایست مجموع بیرونی مهره های در دو، سه یا چهار سر بازی را به اعداد ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵، ۳۰ و ۳۵ برساند که مشمول دریافت امتیاز شود، علاوه بر امتیازات موجود در جریان بازی فرد یا تیمی که زودتر مهره هایش را به پایان برساند امتیاز مهره های باقی مانده در دست فرد یا تیم بازنده را نیز به امتیازات خود خواهد افزود. شروع تمامی دست ها پس از دست اول بازی با نفری است که زودتر مهره هایش را به اتمام رسانده باشد.

یادآور می شود این مسابقات مهرماه سال جاری برگزار می‌ شود و علاقمندان به شرکت در این مسابقات می توانند تا پایان شهریور ماه جهت مشاوره و ثبت نام با شماره های۰۹۳۸۵۴۱۲۱۲۶ و ۰۹۳۹۷۶۱۴۵۳۲ تماس بگیرند.

برگزارکننده: جهاددانشگاهی واحد هرمزگان
شروع رویداد: 1401/6/5
پایان رویداد: 1401/7/30

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2022 - All rights reserved.